Terapia lekiem na całe zło?

Psychoterapia jest metodą leczenia obejmującą całe spektrum technik i metod służących leczeniu różnych chorób o podłożu oraz charakterze psychologicznym. Psychoterapia krakowska opiera się na zbiorowym lub też indywidualnym kontakcie międzyludzkim.

Leczenie psychoterapeutyczne jest na ogół długotrwałym procesem, w zależności od problemu trwać może od paru miesięcy do – w skrajnym przypadku – nawet ponad dziesięciu lat. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu psychoterapii warto uświadomić sobie, iż konieczna jest z naszej strony determinacja, by ten proces ukończyć, a nie przerwać go po kilku spotkaniach, gdy tak naprawdę dopiero rozpoznawać możemy źródło naszych problemów. Uświadomienie sobie tego, z czym się zmagamy, jest pierwszym krokiem ku uleczeniu swojej psychiki. Tak jak w innych sferach życia, warto najpierw poznać swojego wroga, aby później przygotować się do walki z nim i zgromadzić w tym celu potrzebny arsenał.

Pomoc w obrębie psychoterapii może być niesiona zarówno przez psychoterapeutę, lub też przez psychologów, pedagogów oraz innego rodzaju grupy wsparcia. O ile zatem w pierwszym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistą psychoterapią, to w drugim przypadku, z z punktu widzenia fachowców mamy do czynienia z niesieniem pomocy psychospołecznej.

Bardzo istotną kwestią jest też to, byśmy weryfikowali kwalifikacje terapeuty, do którego zgłaszamy się o pomoc. Niestety, w Polsce istnieje nadal duża grupa samozwańczych psychologów, różnego rodzaju wróżek, bioenergoterapeutów czy również innych entuzjastów domorosłej psychologii.

Więcej informacji na opisany temat można znaleźć na stronie: http://www.depresja.org/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s