Czy terapia psychologiczna jest skutecznym lekarstwem na wszystkie schorzenia?

Psychoterapia jest metodą terapeutyczną obejmującą całą gamę technik oraz metod służących leczeniu różnych schorzeń o podłożu i charakterze mentalnym. Psychoterapia w krakowie opiera się na zbiorowym lub indywidualnym kontakcie interpersonalnym.

Niezwykle istotną kwestią jest też to, abyśmy sprawdzali kwalifikacje psychoterapeuty, do którego zgłaszamy się o pomoc. Niestety, w Polsce istnieje nadal duża grupa samozwańczych psychologów, różnego rodzaju wróżek, bioenergoterapeutów czy również innych miłośników domorosłej psychologii.

Pomoc w obrębie terapii psychologicznej może być niesiona zarówno przez psychoterapeutę, lub przez psychologów, pedagogów i innego rodzaju grupy terapeutyczne. O ile więc w pierwszym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistą terapią psychologiczną, to w drugim przypadku, z fachowego punktu widzenia mamy do czynienia z niesieniem wsparcia psychospołecznego.

Nierzadko kreujemy się na kogoś, kim w rzeczywistości nie jesteśmy, a tym samym konsekwentnie ukrywamy nieprzyjemne dla nas myśli i bodźce, które podświadomie dla nas wpływają bezpośrednio na nasze obecne determinując to, kim jesteśmy i jak żyjemy.

Leczenie psychoterapeutyczne jest zazwyczaj procesem długotrwałym, w zależności od problemu trwać może od kilku miesięcy do – w skrajnym przypadku – nawet kilkunastu lat. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii warto uświadomić sobie, że niezbędna jest z naszej strony determinacja, by ten proces ukończyć, a nie przerwać go po paru spotkaniach, gdy w rzeczywistości dopiero rozpoznawać możemy źródło naszych problemów. Zrozumienie tego, z czym się zmagamy, jest pierwszym krokiem ku uleczeniu swojej psychiki. Tak jak w innych sferach życia, warto najpierw poznać swojego wroga, by później przygotować się do walki z nim oraz zgromadzić w tym celu niezbędny arsenał.

Dodatkowe informacje na ten temat dostępne na tej stronie: http://www.depresja.org/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s