Zaburzenia psychotyczne a komizm

Kabareciarze i artyści komicy doprowadzają nas do śmiechu, ponieważ charakteryzuje ich wysoki poziom cech psychotycznych – zauważa psychiatra z Krakowa.

Jak pokazują badania, kreatywne aspekty osobowości niezbędne do tworzenia i wymyślania żartów są niezwykle podobne do tych, które charakteryzują sposoby i style poznawcze osób zmagających się z zaburzeniami takimi jak psychozy, a więc:

• bądź na chorobę afektywną dwubiegunową.

• cierpiących na schizofrenię

Jak podaje psychiatra Kraków (dodatkowe informacje pod tym adresem: http://opoczynska-morasiewicz.pl/terapeuci/), przeprowadzono badania na grupie 500 komików z Wlk. Brytanii, USA oraz Australii, podczas których poproszeni zostali oni o wypełnienie kwestionariuszy wykorzystywanych dotychczas do oceny cech psychotycznych u ludzi zdrowych. W takiej ankiecie znajdują się pytania między innymi oceniające skłonność do:

• wiary w zjawiska paranormalne,

• dezorganizację poznawczą, czyli problemy ze skupieniem i szybkie rozpraszanie się,

Po analizie wyników badań, okazało się, iż wszystkich komików charakteryzowało większe nasilenie, przekraczające granicę normy, wszystkich tych czterech cech.

gabinet psychiatryczny krakówDodatkowe informacje dostępne tutaj: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105806,12054195,Zaburzenia_afektywne_dwubiegunowe___zycie_na_emocjonalnej.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s