Czy terapia psychologiczna jest lekarstwem na wszystkie schorzenia?

Psychoterapia jest metodą terapeutyczną obejmującą całe spektrum technik i metod służących leczeniu różnych schorzeń o podłożu i charakterze psychologicznym. Psychoterapia w krakowie opiera się na zbiorowym lub indywidualnym kontakcie interpersonalnym.

Pomoc w obrębie terapii może być niesiona zarówno przez psychoterapeutę, lub przez psychologów, pedagogów oraz innego rodzaju grupy terapeutyczne. O ile więc w pierwszym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistą terapią, to w drugim przypadku, z z punktu widzenia fachowców mamy do czynienia z niesieniem wsparcia psychospołecznego.

Leczenie psychoterapeutyczne jest na ogół procesem długotrwałym, w zależności od problemu trwać może od kilku miesięcy do – w skrajnym przypadku – nawet kilkunastu lat. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii psychologicznej warto uświadomić sobie, że konieczna jest z naszej strony determinacja, by ten proces ukończyć, a nie przerwać go po kilku spotkaniach, gdy w rzeczywistości dopiero rozpoznawać możemy źródło naszych kłopotów. Zrozumienie tego, z czym się zmagamy, jest pierwszym krokiem ku uleczeniu swojej psychiki (szczegóły na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Psychika). Jak w każdej sferze życia, warto najpierw poznać swojego wroga, by później przygotować się do walki z nim oraz zgromadzić w tym celu potrzebny arsenał.

Nierzadko kreujemy się na kogoś, kim tak naprawdę nie jesteśmy, a tym samym skrzętnie ukrywamy nieprzyjemne dla nas myśli i bodźce, które nieświadomie dla nas oddziałują bezpośrednio na nasze obecne determinując to, kim jesteśmy oraz jak żyjemy.

Bardzo istotną kwestią jest także to, abyśmy weryfikowali kwalifikacje terapeuty, do którego zgłaszamy się o pomoc. Niestety, w naszym kraju istnieje nadal spora grupa samozwańczych psychologów, różnego rodzaju wróżek, bioenergoterapeutów bądź również innych entuzjastów domorosłej psychologii.

psychiatraWięcej materiałów można znaleźć pod tym adresem: http://www.psychiatria.org.pl/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s