Klimat a zachowania ludzi

Zaskoczył mnie niedawno znajomy krakowski psychiatra, opowiadając o wyczytanym w jednym z czasopism branżowych doniesieniach o wpływie klimatu na zachowanie ludzi na ziemi. Naukowiec, który opublikował te informacje, przeprowadził dokładną analizę prac z najróżniejszych sfer nauki:

• ekonomiki,

• geografii,

• kryminologii (więcej informacji na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryminologia),

• historii,

• archeologii,

• politologii,

• socjologii.

• psychologii,

Na podstawie przeprowadzonych analiz, badacz ten odkrył, iż w rozmaitych miejscach na Ziemi i w różnych okresach historycznych, istnieje pewna reguła dotycząca zmian klimatu oraz zachowań populacji.

Z analizy tej wynika, iż jeśli przez okres trzech miesięcy przeciętne poziomy temperatur w danym stanie w Stanach i danym kraju na Starym Kontynencie podniosą się o trzy stopnie Celsjusza, a w kraju na Czarnym Lądzie o sześć dziesiątych stopnia Celsjusza, to można odkryć w danych statystycznych istotny wzrost przestępczości i gotowość do przemocy wśród mieszkańców tych obszarów.

Jak wyjaśnił mi zaprzyjaźniony psychiatra z krakowa, przyczyny zależności naszego usposobienia od klimatu nie są prostymi zagadnieniami oraz łatwymi do udowodnienia. Pewnym jest jednak, że fizyczne nagrzanie mózgu powoduje silną agresję u ludzi oraz zwierząt. W sytuacji takiej łatwiej nam zachowywać się pochopnie oraz emocjonalnie.

Stwierdził on, że zmiany klimatyczne objawiające się wzrostem średnich temperatur, deficytem opadów oraz długotrwałą suszą ściśle łączyły się z większą przemocą u ludzi. Jak dowodzi, związek ten dotyczy zarówno relacji łączących pojedyncze osoby (objawiający się na przykład w formie aktów przemocy domowej), jak oraz konfliktów plemiennych.

psychiatraDodatkowe informacje dostępne na tej stronie: http://www.psychiatria.org.pl/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s