Jak ocenić skuteczność psychoterapii?

Decydując się na podjęcie terapii psychologicznej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że terapeuta nie jest lekarzem. Dlatego też błędnym nastawianiem do terapii jest oczekiwanie od terapeuty wystawienia konkretnej diagnozy naszych problemów i wypisania właściwej recepty na życie w szczęściu. Psychoterapia w krakowie to proces, podczas którego sami powinniśmy dojść do pewnych konkretnych wniosków oraz nauczyć się samodzielnie eliminować swoje problemy oraz oswajać towarzyszące nam lęki.

W terapii pracę nad sobą musimy wykonać sami, terapeuta czuwa jedynie nad jej przebiegiem. Terapeuta swoimi pytaniami oraz wypowiedziami nakierowuje pacjenta na właściwą ścieżkę poszukiwań oraz rozumowania, nie narzuca jednak konkretnej drogi dochodzenia do sedna problemu. To pacjent podejmuje wysiłek odkrywania swojego prawdziwego „ja”, terapeuta mu w tym wyłącznie towarzyszy. Trochę wygląda to tak, jakby zapalano nam światła w kolejnych pomieszczeniach – to od nas w dużej mierze zależy to, co w nich zobaczymy i co z tym dalej zrobimy.

Psychoterapeuta podejmuje interwencję wyłącznie w sytuacjach, w których taka interwencja jest niezbędna, na przykład w sytuacji, gdy pacjent nosi się z zamiarem popełnienia samobójstwa, bądź też stanowi realne zagrożenie dla otoczenia.

To, co powie nam terapeuta w procesie psychoterapii, lub to, do czego wspólnie będziemy z nim dochodzić, ma na celu tylko uporządkowanie naszych myśli, obaw oraz uczuć. Ma nas zdopingować oraz wesprzeć do podejmowania wysiłku samodoskonalenia i naszym światem wewnętrznym. Rolą terapeuty jest także swoista asekuracja pacjenta, tak by jego odkrywanie siebie przebiegało we właściwym kierunku oraz oczekiwanej formie.

Psychoterapia krakowska nie daje i nie narzuca konkretnych rozwiązań. Psychoterapia krakowska to nie zestaw magicznych receptur oraz przepisów wg których powinniśmy postępować w danej sytuacji. Tak naprawdę bowiem każda sytuacja jest inna oraz powiązana jest z innymi czynnikami, tak więc nie ma możliwości stworzenia zbioru cudownych rad, wbrew temu, co można czasami przeczytać w różnego rodzaju dostępnych na rynku prasy i książki poradnikach.

gabinet psychiatryczny krakówWięcej informacji można znaleźć pod tym adresem: http://www.depresja.org/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s